Žilní medicína Klatovy - léčba a operace křečových žil

  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size

Novinka v léčbě křečových žil!

Šetrná, účinná a bezpečná metoda.

 

Nové metody léčby křečových žil

Péče o pacienty s křečovými žílami – varixy - se za poslední roky výrazně změnila. Změnil se způsob vyšetřování pacientů a  především způsob chirurgického řešení. Pokud  je potřeba  křečové žíly operovat,  pak tedy operace co nejšetrnější, pokud možno ambulantní,  s co nejkratší dobou pracovní neschopnosti, popřípadě bez ní. Operovat jen to co je  nemocné, tedy přesně a cíleně s co nejmenším poškozením okolních tkání a odstranit příčinu  vzniku choroby. Požadavek  takzvané  MINIINVAZIVITY je zde důležitý i vzhledem ke kosmetickému výsledku. Nesmí být ale na úkor radikality. Tak aby operace byla provedena  s trvalým výsledkem.

 

Vyšetření

Žilní systém je velmi variabilní a lze říci, že nejsou  2 jedinci, ktří by měli shodný průběh žil. Dokonce  nebývá stejný ani na obou nohou u stejného člověka. Žíly mají chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve, Nedomykavost těchto chlopní je příčinou vzniku křečových žil. Dnes žíly vyšetřujeme pomocí Duplexní sonografie – zcela nebolestivé vyšetření, které dokáže přesně zobrazit nejen průběh, velikost žil a jejich umístění, ale pomocí doplerovského efektu  určit i směr toku krve a tak  posoudit funkčnost žil. Pak je možno najít místa, kde začíná zpětný tok krve, kde jsou poškozené chlopně, kde toto poškození končí a začínají zdravé žíly. Při operaci pak zasahujeme cíleně v těchto označených místech, ošetřujeme místa kde začíná zpětný tok krve a zdravé žíly ponecháváme. Bez tohoto vyšetření by se vůbec do žilního systému nemělo zasahovat. Pokud je pacient plánován k operaci měl by toto vyšetření dělat chirurg, který se problematikou křečových žil zabývá. Ideální  je když si vyšetření a označení provede chirurg, který pak provádí i operaci.

 

Možnosti léčby

Základem stále zůstává léčba konzervativní, tedy komprese bandážemi, elastickými punčochami a používání léků zpevňujících žilní stěnu. Sklerotizace – tedy injekce léku  který má za úkol chemickou cestou odstranit nemocné žíly  má svá rizika a je vyhražena jen pro některá lehčí stadia . Dnes je opět požadováno aby byla dělána na základně podrobného sonografického vyšetření. Operace. Klasická chirurgická metoda, kdy nemocné žíly jsou úplně odstraněny doznala  také změny. Je dnes daleko šetrnější, nicméně nutnost celkové, nebo spinální anestezie, pobytu v nemocnici a několikatýdení  neschopnosti zůstala.
V současnosti nejmodernější metodou je tzv. Radiofrekvenční operace. (Přesněji RFITT - Radiofrekvenčně Indukovaná Termo Terapie ) Do nemocné žíly na předem označeném místě je zavedena speciální sonda,  která  na svém konci vyvíjí přesně stanovenou teplotu, která působí do přesně stanovené vzdálenosti. Princip je podobný mikrovlnému ohřevu. Žíla se jakoby smrští, přestane fungovat, dalo by se říct, že  se „zataví“ Organismus jí posléze zcela vstřebá a odstraní. Téměř žádná krev, žádné krevní výrony. Zákrok je prováděn ambulantně bez celkové anestezie, s minimální pooperační bolestí a pokud pacient v zaměstnání nemá vyloženě  těžkou fyzickou práci, není nutná pracovní neschopnost. Metodu, která byla vyvinutá před několika lety, jsem otestoval, ověřil výsledky a od začátku r.2008 pomocí  radiofrekvenční sondy operuji své pacienty. Výsledky jsou vynikající a zcela ve shodě s medicinskými literálními údaji z celého světa. Pacienty  kontroluji v pravidelných intervalech a nemám důvody k nespokojenosti. Jako příklad uvádím  jednu  z mých pacientek, která se po operaci cítila natolik fit, že chtěla po necelém týdnu běžet půlmaraton. Raději jsem jí to rozmluvil.
Co má tedy dělat pacient který chce řešit své žilní onemocnění?
Na prvním místě je  vyšetření v cévní poradně. Zde uděláme  duplexní sono a zmapování žilního systému se zakreslením důležitých bodů do speciálního  nákresu.
Následně s pacientem podrobně probereme situaci, vysvětlíme možnosti a navrhneme léčbu.
Pacient se pak rozhoduje sám  jakou metodu léčby si zvolí.